Blog

Miért is fizetünk az ingatlanosnak vagy másnéven, ingatlanközvetítőnek?

2025-02-13
Miért is fizetünk az ingatlanosnak vagy másnéven, ingatlanközvetítőnek?

Az ingatlanközvetítő jutalék. Miért is fizetünk az ingatlanosnak vagy másnéven, ingatlanközvetítőnek?

Az ingatlanközvetítői díj, elterjedtebb nevén ingatlanközvetítői jutalék szóhasználat nem véletlenül vált közismert fogalommá. Az ingatlanosok legtöbbször, az elvállalt megbízást jutalékért vagy teljesítik. Ez azt jelenti, hogy az értékesíteni kívánt ingatlan értékesítési árának egy bizonyos százaléka az ingatlanközvetítő díja.

Ez a díj jellemezhető egy másik fogalommal is, ami pedig a sikerdíj. A jutalék lényegében egy sikerdíj, hiszen az ingatlanközvetítő (speciális esetektől eltekintve) csak akkor kap jutalékot, ha sikeresen teljesíti a megbízást, vagyis az általa közvetített vevő vásárolja meg az adott ingatlant, az ő közreműködésével.

Az említett “speciális esetekről” később még szó lesz.

 

Az ingatlanközvetítő jutalék: ki fizeti valójában

Erre a kérdésre több válasz is van. A legelterjedtebb, amikor a tulajdonos megbízást ad az értékesítésre a közvetítőnek megbízási díj fejében. A ritkább eset, amikor úgynevezett keresési megbízást köt egy vevő az ingatlanossal, aki felkutatja neki a piacon lévő ingatlanok közül azt, amit végül megvásárol.

Az előbbi esetben az ingatlan tulajdonosa fizet, az utóbbiban az ingatlan vevője.

 

No de nézzük meg kicsit jobban, mi is a helyzet, ha nem csak summázva szeretnénk véleményt alkotni. Léteznek ugyanis olyan helyzetek, amikor az ingatlanos munkájának, kapcsolatrendszerének köszönhetően olyan vételáron születik megállapodás vevő és eladó között, ami az eladó elvárásain felül van. Tulajdonképpen az elvárásaihoz képest, még akkor is ha jutalékot fizet az ingatlanosnak, magasabb áron kel el egy ingatlan. Ekkor már tekinthetjük akár úgy is, hogy a vevő fizeti a jutalékot, hiszen ő fizet a lakásért annyival többet, hogy a tulajdonos vígan ki tudja gazdálkodni az álomára felett még a jutalékot is.

 

 

Ebben az esetben tényszerűen a tulajdonos fizet, de tulajdonképpen nem érzi, hogy neki pénzbe került a szolgáltatás, hiszen olyan összeget ad át a közvetítőnek, amivel a kezdetben nem számolt. Effektíve ajándék pénz.

 

 

Mikor fizetjük? Az ingatlanközvetítő díja, a kifizetés időpontja.

 

Nos ez évekkel ezelőtt még ez egy megosztó kérdés volt. Sokan nem értették miért kell az adásvételi szerződés megkötésével egyidőben kifizetni az ingatlanosnak a díjat, hiszen a teljes vételár kifizetésével egyidőben érezték reálisnak.

Úgy gondolták sokan az, hogy kaptak egy foglalót a vevőtől és aláírtak vele egy adásvételi szerződés ügyvéd előtt, még nem elég garancia arra, hogy be fog folyni a teljes vételár.

 

Az évek múlásával, a közvetítői munka ezen része is egyre közismertebbé vált, így elfogadottá vált. Mondhatjuk úgy is, hogy megszokták az emberek, de hozzá járult talán az is, hogy az adásvételi szerződésekbe vetett hit is jóval erősebb már.

No de nézzük csak, miért szeretik a közvetítők -miért szeretjük mi közvetítők- ha a szerződéskötésen kapott vagy átutalásra került foglalóból kerül kifizetésre a munkadíj?

 

Tudni kell, hogy a foglaló csakis adásvételi szerződés megkötése esetén kötelezi a feleket. Ez az adásvételi szerződés és a vele együtt megfizetett foglaló az egész adásvétel biztosítéka.

Az adásvételi szerződés a megállapodás feltételeit, a foglaló pedig a feltételek betartását hivatott biztosítani -ha nagyon summásan szeretném összefoglalni a helyzetet.

Tehát, ha nekünk, mint eladónak, a kezünkben vagy egy adásvételi szerződés -ami a teljes ügylet vagyis a megállapodás minden részletét hivatott szabályozni-, amit foglalóval biztosított a vevő, biztos lehetek abban, hogy a vételár további része a leírtak szerint fog kifizetésre kerülni. Ellenkező esetben a vevő a szerződésben lefektetettek szerint szankcionálható.

Ergó, ha nekem van egy ilyen szerződésem nyugodtan kifizethetem a közvetítőt, hiszen minden le van előre tárgyalva, amit az ügyvéd le is írt a szerződésbe.

 

No de mi történik, ha a vevő mégsem fizet?

Nos ebben az esetben mérlegelni kell a szituációt, miért nem fizet, de ami a lényeg, ha a vevő hibájából hiúsul meg a teljes vételár kifizetése, akkor a vevő elveszíti az adott foglalót. A tulajdonosnál pedig ott marad a jutalékkal csökkentett foglaló.

 

A sikerdíjam 2,5% és 4,0% között alakul,  / Áfa mentes, számla képes /  ami függ a választott megbízás típusától, illetve az ingatlan értékétől. Ha kérdésed lenne, vagy úgy érzed tudok valamiben segíteni ezzel kapcsolatban, keress bizalommal.

A legjobb áron szeretnéd eladni az ingatlanod? Szeretnéd, ha kiszámítható és tervezhető lenne a folyamat? Írj üzenetet! A lehető legrövidebb időn belül visszahívlak.

Eladó ingatlana van,
vagy épp ingatlant keres?
Adja meg adatait és segítünk!

Az Adatkezelési tájékoztatót elolvastam és elfogadom.
Üzenet küldése